Promosyonel Çiçek Çayı

Küçük bir top halinde paketlenmiştir, sıcak suya konulduğunda açılıp, ortaya güzel bir çiçekler sahnesi çıkar. Yuvarlak, mantar şekli ve ya dikdörtgen şeklinde paktlenebilir. Çiçek açan çayların çoğu siyah, yeşil ve beyaz çaydan yapılır; ve bitkilerden şakayık, zambak, ebegümeci, kadife çiçeği, kasımpatı ve gül gibi çeşitler kullanılır.

 

Çindeki Çay Sanatı: Promosyonel Çiçek Çayı

Vikipedi’ye ve dünyadaki tarihi kayıtlara göre, çayın memleketi Çin’dir. Çayı en erken keşfeden ve değerlendiren Çinliler olmuştur. Ne var ki, çay ilk zamanlarda yiyecek ve ilaç olarak kullanılıyordu; daha sonra, zamanla içecek olarak yararlanılmaya başladı.

Çin’de şimdiye kadar bulunan en eski eczacılık kitabı olan ve M.Ö. 1. yüzyıl civarında yazıldığı sanılan “Shennong Bencaojing”de “çay uzun süre içilirse insanı güçlendirir ve neşelendirir” yazılı. Tang hanedanı döneminde yaşamış ünlü bir yazar ve “Çay Dahisi” olarak kabul edilen Lu Yu, bu kitabı inceledikten sonra, Çin tarihinde çay içmenin en azından 5000 yıl önceki Shennong döneminde görüldüğü sonucuna vardı. Çin’de “Çaycılığın Atası” olarak kabul edilen Lu Yu’nun düşüncesi tabii inandırıcı bulunur, değil mi?

  Çayın içildiği mekân da çok önemlidir. Klasik edebi yapıtlardaki romantik şairler ve bilginler, en çok dağdaki çam ağaçları arasında bir taşın üzerine oturup karşılarındaki şelaleye veya pınara bakıp çay içer, veya bambu ağaçlarının altında, ya da dağdaki mağarada çay içerdi. Tabii evde özellikle çay için özel bir odanın ayrılması sıradan bir uygulamaydı. Odanın iç duvarlarına kaligrafi yapıtları asılırdı. Çay içilirken yan tarafta birinin müzik çalması hoş bir katkı olarak görülürdü.

Promosyonel Çiçek Çayı: Faydaları

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Bazı kanserlerin büyümesini engelleyen polifenolleri içerir.
* Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır.
* Kan şekerini dengeler. Düşük kolesterol sağlar.
* Bir fincan kahvedeki kafeinin % 5-10 içerir.
* Son derece yüksek miktarda antioksidanlar.
* Ciltteki kırışıklıkları azaltır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir