Reklamlık Yelpaze Hakkında

Kağıt yelpaze çeşitleri hayal edebileceğiniz kadar farklı. Bizim reklam yelpazeleri oldukça basit, güzel ve işlevsel olupta, neredeyse herhangi bir malzemeden yapılabilir. Onlar çok ucuz da olabilir, çok pahalı da  olabilir. Genel olarak konuşursak, bizim reklam yelpazeler, zarif kapakları ile meşhurdur. Reklam yelpazesinin kaplı olduğu malzemeye göre, bambu, tüy, ipek, kağıt ve fildişi çeşidi olarak sınıflanır.

 

Tarihçe.
Normal yelpazelerden, Reklamlık Yelpaze ‘lere kadar.

Eski Mısır ile başlayan, dünya çapında binlerce yıllık bir geçmişi vardır. Bunların yayılması için birkaç yüzyıl geçmiştir. Kağıt Çin’de icat edilmiş olmasına rağmen, kağıt yelpazeleri Japonya kökenlidir, ve Ming hanedanı döneminde Çin’e ithal edilmiştir. Önce ince bambu çubuklarına dekoratif kağıt takılarak yapılmıştır. Bunlar kağıt veya ahşap ince çıtalardan yapılmış olurken, yelpazeler akordeon tarzı bir şekıl almaya başlamıştır. Böylece, kağıt yelpazeleri taşıması daha kolay hale, daha esnek ve daha küçük olmuştur. Güzel tasarımı ve düşuk kağıt tüketimi ile, İspanya ve İngiltere gibi Avrupa bölgelerinde çok popüler olmuştur. Malzeme ve temel yapısı az değişmiş olsada, tasarımlar ve dizaynlar çok çeşittir. Günümüzde kullanımı daha da artmıştır bile. Reklamlı Yelpazeler heryerde!

 

Reklamlık Yelpaze ‘nin anlamı

İlk olarak Çin’de ve Japonya’da popüler olunca, onların önemi ve anlamı da olmuştur. Ayakkabı giydiğkleri kadar, kadınlar yanlarında herzaman yelpaze taşırmış. Genellikle, bu aksesuar, sadık oldukları ailenin bir sorgucunu, ya da belirli bir hanedanın sembolünü taşırmış. İngiltere’de, zengin kadınlar ve kraliyet ailelerinin üyeleriö kemik veya fildişinden yapılmış, mücevherler ve altın folyo ile kaplı yelpazeler taşırmış. Daha zengin tasarım, sahibinin daha iyi durumunu gösterirmiş. İspanya ve İngiltere’nin aristokrat kadınların, toplumun izin verdiğinden daha özgürce, birbirleriyle iletişim kurmak için, bir tür gizli kod olarak kendi yelpazelerini kullanırmışlar. Dünyanın geri kalanı, hediyelik eşya ve ev süsü olarak onlara hayran iken, yelpazelerin Çin ve Japonya’da hala çok önemi vardır.

Reklamlık Yelpaze ‘lerin Faydaları

En belirgin amacı serinletmedir. Hatta en kabaca yapılmış bir yelpaze bile, sıcak ve yapışkan bir günü daha katlanılabilir yapar. Ama yelpazelerin diğer kullanma amaçları çok daha ilginç. Bu ürünün en büyük faydaları portatif, fonksiyonel, ekonomik ve yapması kolay olduğudur. Ve çalıştırmak için elektriğe gerek yoktur. Çocuklar bile kağıt yelpazeler yapabilir. Sadece zanaatı deil, hatta tarihçesi  ve tasarım yönteminide öğrenebilirsiniz.

Günümüzde, yelpazeler mükemmel bir reklam ürünün olarak kullanılır. Geniş baskı alanı ile, müşterilerin logo ya da markasını, çeşıt renkler kullanarak, reklam yelpazelerin her iki tarafına, istediğiniz bir şekilde basabilirsiniz. Farklı şekil ve malzeme ile, müşteriler başarılı bir pazarlama kampanyası için, kendi özel yelpazelerini seçebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir